Gdynia, Al. Zwycięstwa 162|Gdańsk, ul. Jabłoniowa 54A info@hondagdynia.pl|info@hondagdansk.pl

Czego unikać przy korzystaniu z agregatu prądotwórczego? - Maszyny Honda

Agregaty prądotwórcze to urządzenia nastawione na wieloletnie działanie. Ich prawidłowa konserwacja oraz eksploatacja mogą dodatkowo wydłużyć czas przydatności, zachowując wydajność na wysokim poziomie. Wbrew pozorom agregatom zagrażają nie tylko oddziaływania środowiskowe, ale również niewłaściwe nawyki oraz brak troski. W tym artykule przedstawiamy najczęściej popełniane błędy i zaniechania, które mogę prowadzić do powolnej degradacji tych urządzeń.

Prawidłowe użytkowanie agregatów prądotwórczych

Każdy właściciel agregatu prądotwórczego powinien zainteresować instrukcją jego obsługi oraz dokładnie ją przeczytać jeszcze przed pierwszym uruchomieniem urządzenia. Nie wystarczy sama znajomość sposobu napełniania zbiornika na paliwo. Choć obsługa niemal wszystkich agregatów wygląda dość podobnie, to jednak każde urządzenie posiada określoną specyfikację, która dotyczy chociażby zalecanego oleju i stopnia jego lepkości.

Przed pierwszym uruchomieniem urządzenia warto je dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń stałych powstałych w czasie produkcji lub transportu. Dobrym pomysłem będzie też posmarowanie poszczególnych podzespołów olejem silnikowym. W tym celu należy napełnić zbiornik na olej i uruchomić generator na kilka godzin, w czasie których nie będzie zasilał żadnych sprzętów. Po około 3-4 godzinach należy usunąć zużyty olej, zastępując go świeżym.

Dla prawidłowej eksploatacji agregatu ważne jest też jego odpowiednie uruchomienie. Należy dokonać go bez podłączenia jakichkolwiek sprzętów odbiorczych. Dzięki temu zachowamy napięcie na stabilnym poziomie, przeciwdziałając niechcianym przeciążeniom.

Korzystanie z agregatu prądotwórczego w odpowiednich warunkach

Podczas pracy agregat prądotwórczy może emitować szkodliwe gazy, które powinny być odprowadzane na zewnątrz. Zapewni to jedynie prawidłowo wykonana instalacja odprowadzająca. Ponadto agregat wymaga dostępu do świeżego powietrza, którego cyrkulacja będzie wspomagać chłodzenie. Warto więc upewnić się, że wyznaczone na montaż agregatu miejsce spełnia te wymogi.

Oczywiście agregat powinien zostać ulokowany na powierzchni pozwalającej na jego bezpieczne użytkowanie. W przypadku urządzeń zasilanych układem czterosuwowym, konieczne jest podłoże płaskie i stabilne, pozbawione nierówności. Zagwarantuje to odpowiedni przepływ oleju i paliwa. Powierzchnie pochyłe mogą narażać agregat na takie awarie jak zalanie świecy lub uszkodzenie filtra.

Agregat prądotwórczy musi być także osłonięty przed oddziaływaniem szkodliwych czynników pogodowych. Deszcz, śnieg, skrajne temperatury – stanowią potencjalne zagrożenie mogące uszkodzić wybrane elementy lub wywołać ich spięcie.

Na koniec warto podkreślić niesłusznie ignorowany fakt, że w zasilaniu agregatora należy korzystać z prawidłowo dobranego paliwa, a w przypadku przestojów dłuższych niż 30 dni konieczne będzie jego usunięcie z układu. W innym wypadku paliwo zacznie tracić swoje właściwości, wytrącać osad i tym samym stanowić zagrożenie dla działania całego urządzenia.