Gdynia, Al. Zwycięstwa 162|Gdańsk, ul. Jabłoniowa 54A info@hondagdynia.pl|info@hondagdansk.pl

Czym się różni agregat prądotwórczy od generatora? - Maszyny Honda

Czym się różni agregat prądotwórczy od generatora

Choć z terminów agregat prądotwórczy i generator często korzystamy zamiennie opisują one dwa różne urządzenia. Oba odgrywają kluczowe role w wytwarzaniu i dostarczaniu energii elektrycznej, ale różnią się pod względem budowy, funkcji i zastosowania.

Na czym polegają różnice pomiędzy agregatem a generatorem? Gdzie znajdują zastosowanie oba urządzenia? Które warto wybrać jako awaryjne zasilanie do domu? Na te i wiele innych pytań dotyczących wytwarzania i dostarczania energii elektrycznej za pomocą agregatów prądotwórczych i generatorów odpowiemy w poniższym artykule.

Agregat prądotwórczy a generator

Generator prądu i agregat prądotwórczy to dwa różne urządzenia, które służą do wytwarzania energii elektrycznej. Generator przetwarza energię mechaniczną na energię elektryczną, podczas gdy agregat prądotwórczy jest kompletnym urządzeniem służącym do wytwarzania energii. Składa się ono z kilku kluczowych komponentów, w tym z generatora i silnika spalinowego, który dostarcza energię mechaniczną do generatora.

Podstawowa różnica pomiędzy tymi urządzeniami polega na tym, że generator prądu nie jest w stanie funkcjonować jako niezależne źródło energii elektrycznej bez odpowiedniego źródła napędu, ale może być napędzany przez różne źródła energii, takie jak woda, wiatr lub turbiny gazowe. Agregat prądotwórczy jest zawsze napędzany przez silnik spalinowy.

Jak działa generator prądu?

Generator przetwarza energię mechaniczną na energię elektryczną. Zasada jego działania opiera się na zjawisku elektromagnetycznym. Polega ono na indukcji elektromagnetycznej w przewodniku poruszającym się w polu magnetycznym. W przypadku generatora to wirnik porusza się w polu magnetycznym, tym samym powodując indukcję prądu elektrycznego w uzwojeniach stojana. Wygenerowany w ten sposób prąd jest przekazywany na zewnątrz za pomocą kolektora i szczotek.

Jak już wspomnieliśmy, generator prądu może być napędzany różnymi źródłami energii mechanicznej. W  agregacie prądotwórczym generator jest napędzany przez silnik spalinowy. Może on być również napędzany przez energię pochodzącą z odnawialnych źródeł – wody czy wiatru. W zależności od źródła energii mechanicznej, generator prądu może mieć różną moc oraz napięcie wyjściowe.

Zastosowanie agregatu i generatora prądu

W warunkach gospodarstw domowych i rolnych zastosowanie najczęściej znajduje agregat prądotwórczy, który stanowi alternatywne źródło zasilana na wypadek awarii sieci przesyłowej. Ten wybór jest podyktowany integralnym charakterem urządzenia, które nie wymaga podłączania do zewnętrznych źródeł energii mechanicznej. Agregat prądotwórczy honda może być zasilany benzyną, olejem lub gazem ziemnym.

Możliwość korzystania z różnych źródeł zasilania sprawia, że generatory prądotwórcze są coraz powszechniej wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu. Wytworzona przez nie energia jest wykorzystywana do zasilania maszyn i urządzeń. Generatory znajdują również zastosowanie w energetyce do produkcji energii elektrycznej i transporcie do zasilania pojazdów elektrycznych.