Gdynia, Al. Zwycięstwa 162|Gdańsk, ul. Jabłoniowa 54A info@hondagdynia.pl|info@hondagdansk.pl

Glebogryzarka - jak działa i kiedy stosować - Maszyny Honda

glebogryzarka

Zastosowanie glebogryzarki jest nieocenione. Zwłaszcza w przypadku ogrodów z rabatkami kwiatów lub warzywniakami, glebogryzarka okazuje się niezastąpiona. Pomaga spulchnić ziemię, napowietrzyć ją oraz poprawić inne jej właściwości. W ten sposób ułatwia wzrost roślin oraz pomaga w ich prawidłowym ukorzenieniu. Działanie glebogryzarek jest dość podobne, choć poszczególne modele różnią się rodzajem napędu, sposobem obsługi i oferowanymi funkcjami dodatkowymi.

Dlaczego warto stosować glebogryzarki

Glebogryzarki należą do najważniejszych sprzętów ogrodowych przeznaczonych do wykorzystania profesjonalnego oraz amatorskiego. Stosuje się je do utrzymania gleby w dobrym stanie oraz przygotowania jej pod zasiew, nasadzenie lub nawożenie. Zadaniem glebogryzarki jest przekopywanie podłoża, jego spulchnianie, napowietrzanie oraz wyrównywanie. Jest o wiele bardziej wydajna niż tradycyjne rozwiązania manualne – takie jak przekopywanie gleby szpadlem.

Glebogryzarki stosuje się także jako urządzenia uzupełniające działanie ciągników. Mogą pomóc w przekopaniu ziemi w miejscach trudno dostępnych, nierównych lub wyboistych, do których ciągnik nie zdołałby dotrzeć.

Ponadto glebogryzarki mogą pomóc w pozbyciu się różnego typu szkodników zagrażających naszym roślinom. Można też za jej pomocą mieszać podłoże z wprowadzonymi do niego nawozami. Dzięki wykorzystaniu dodatkowych akcesoriów, niektóre modele glebogryzarek mogą pełnić więcej funkcji. Mogą przykładowo zostać wykorzystane do odśnieżania terenu lub do wykopywania ziemniaków.

Jak używać glebogryzarki?

Wykorzystanie tych urządzeń jest proste i bardzo intuicyjne. Posiadają zazwyczaj stabilne uchwyty, pozwalające na poruszanie urządzeniem. W czasie wchodzenia w głębokie warstwy podłoża, glebogryzarka może wymagać nieco nakładu własnych sił. Oczywiście wszystko zależy od sposobu zasilania urządzenia i konkretnego modelu.

Przed rozpoczęciem ingerencji w glebę, należy dokonać odpowiednich przygotowań. Przede wszystkim należy oczyścić teren, usuwając zalegające na nim gałęzie, kamienie, korzenie i inne odpady mogące zagrozić pracy glebogryzarki i uszkodzić jej podzespoły. Urządzenie ustawiamy na równym podłożu, a w trakcie pracy utrzymujemy w pozycji pionowej.

Należy zachować szczególną ostrożność w czasie pracy na terenie pochyłym. Jeśli kąt jego nachylenia wynosi więcej niż 10 stopni, odradza się używanie glebogryzarki. W czasie pracy należy zachować szczególne względy bezpieczeństwa – dysponować ubraniem ochronnym oraz okularami. Pracę należy wykonywać powoli i miarowo, w regularnych odstępach.

W zależności od typu zasilania, obsługa glebogryzarki może wyglądać nieco inaczej. Urządzenia elektryczne są zasilane przez przewód, co ogranicza ich użycie do małych, przydomowych ogrodów. Glebogryzarki akumulatorowe pozwalają na pracę z dala od gniazdka, jednak wymagają ładowania. Kluczowy w ich przypadku jest spodziewany czas pracy dla w pełni naładowanego akumulatora. Urządzenia spalinowe są najbardziej wydajne, jednak w czasie ich zakupu warto zwrócić uwagę na stopień emisji spalin i zakres emitowanych dźwięków.