Gdynia, Al. Zwycięstwa 162|Gdańsk, ul. Jabłoniowa 54A info@hondagdynia.pl|info@hondagdansk.pl

Jak wybrać odpowiednią odśnieżarkę? - Maszyny Honda

Odśnieżanie nie musi być czasochłonne i trudne, wystarczy w realizacji tego zadania wykorzystać odśnieżarki. Pozwolą nie tylko zaoszczędzić na czasie, ale również na siłach odpowiedzialnej za to osoby. Odśnieżarki wykorzystuje się w odśnieżaniu posesji prywatnych, miejsc publicznych, zakładów pracy jak i infrastruktury miejskiej. W tym artykule skupiamy się na najważniejszych parametrach użytkowych odśnieżarek, którymi warto się kierować w czasie zakupów.

Odśnieżarki spalinowe – największa wydajność

Odśnieżarki można podzielić na trzy główne grupy, urządzenia zasilane spalinowo, elektrycznie i akumulatorowo.

W pierwszej znajdują się odśnieżarki o największej wydajności i intensywności pracy. Są wybierane do odśnieżania terenów o dużej powierzchni, jak również nieutwardzonych, wyboistych lub z innych powodów wymagających. Odśnieżarki spalinowe poradzą sobie z usuwaniem śniegu świeżego, topniejącego, ubitego, jak i oblodzonego.

Występują w dwóch wersjach: jednostopniowe (dedykowane do niedużych obszarów) oraz dwustopniowe (wysoce wydajne, dedykowane nawet do obszarów górskich).

Odśnieżarki elektryczne i akumulatorowe

Odśnieżarki elektryczne to modele zasilane poprzez podłączenie do sieci elektrycznej. Stanowi to ich duży minus: są nie tylko ograniczone przez długość przewodu, ale w trakcie manewrowania należy zwracać na niego uwagę.

Odśnieżarki akumulatorowe są również łatwe w sterowaniu i ciche, a w porównaniu do modeli elektrycznych nadają się do pracy na dużym obszarze i na bardziej wymagającym podłożu.

Odśnieżarka a warunki podłoża

Poszukując urządzenia dopasowanego do własnych potrzeb warto przede wszystkim zwrócić uwagę na typ powierzchni, z którą będzie pracować.

Pojazdy, chodniki, alejki – to miejsca, które z łatwością odśnieżymy korzystając z urządzenia elektrycznego. Do powierzchni nieutwardzonej warto wybierać warianty spalinowe.

To samo dotyczy rozmiaru obszaru, który pragniemy odśnieżyć. Małe powierzchnie szybko oporządzimy korzystając z odśnieżarki elektrycznej, większe tereny zielone wymagają zastosowania odśnieżarek spalinowych.

Standard wykonania i ergonomia pracy

Warto zwrócić uwagę na sposób wykonania osłony kosiarki, która powinna być wytrzymała i odporna na niskie temperatury i długotrwały kontakt z wilgocią. Dobrej jakości odśnieżarka powinna zawierać wytrzymały element frezujący, odporny na odkształcenia. Pomocna jest także ergonomiczna przekładnia, wyposażona w krótki skok dźwigni. Z pewnością ułatwi obsługę urządzenia w trakcie odśnieżania.

Moc silnika i uruchamianie odśnieżarki

Moc silnika to istotny parametr techniczny, którym warto się sugerować w czasie zakupów. Odśnieżarki o mocy poniżej 5 KM sprawdzą się w użytku prywatnym, natomiast do odśnieżenia działki lub dużego obszaru zielonego warto wybierać warianty o mocy 8,5 KM lub nawet większej.

Wielu klientów zwraca też uwagę na dystans wyrzutu śniegu, który powinien być tym większy, im większy obszar będziemy odśnieżać.

Na koniec warto też wspomnieć o elemencie ułatwiającym rozruszanie odśnieżarki w czasie mrozów – rozruszniku elektrycznym. Pozwala szybko i bez wysiłku uruchomić urządzenie, niezależnie od panującej temperatury.