Gdynia, Al. Zwycięstwa 162|Gdańsk, ul. Jabłoniowa 54A info@hondagdynia.pl|info@hondagdansk.pl

Jak zabezpieczyć kosiarkę spalinową przed zimą? - Maszyny Honda

kosiarka-traktor

W okresie zimowym z reguły nie korzystamy ze sprzętów i urządzeń ogrodowych. Wymagają jednak odpowiedniego zabezpieczenia, które pozwoli zachować je w dobrym stanie aż do nadejścia wiosny. Odpowiednie przechowywanie ma szczególne znaczenie w przypadku kosiarek i stanowi jeden z głównych elementów ich samodzielnej konserwacji. W tym artykule skupiamy się na najważniejszych wytycznych, których powinni przestrzegać wszyscy właściciele kosiarek ogrodowych.

Konserwacja kosiarki – świece zapłonowe

Przygotowanie do konserwacji warto rozpocząć od wyczyszczenia świec – usunięcia wszystkich pokrywających je zanieczyszczeń. W tym celu można wykorzystać drucianą szczotkę lub chropowatą myjkę, a także dedykowane do tego zadania środki czyszczące. Im mniej brudu przedostanie się do wnętrza komory spalania, tym lepiej dla naszego urządzenia. Po oczyszczeniu należy zdemontować osłonę świecy, odkręcić cylinder oraz sprawdzić stan elektrod.

Czyszczenie obudowy kosiarki

Warto też dokładnie oczyścić obudowę kosiarki oraz wszelkie wgłębienia i zakamarki, w których mogła osadzać się ziemia i resztki trawy. W realizacji tego zadania warto posłużyć się wężem ogrodowym, dużych rozmiarów myjką lub urządzeniem na sprężone powietrze. Warto zrezygnować natomiast z wykorzystania myjki ciśnieniowej generującej intensywny natrysk, mogący uszkodzić niektóre elementy wewnętrzne urządzenia.

Odsysanie paliwa i kontrola oleju

Kosiarki należy też opróżnić z paliwa, najlepiej za pomocą odsysarki. Można je przelać do kanistra, by wykorzystać w przyszłości. Nieodłącznym etapem przedzimowej konserwacji jest też wymiana oleju. Zadanie to można wykonać od razu po opróżnieniu kosiarki z paliwa, gdy silnik jest jeszcze nagrzany. Nowoczesne warianty tych urządzeń posiadają specjalne otwory do usuwania oleju, zlokalizowane zazwyczaj u dołu korpusu. Wystarczy podstawić pojemnik, do którego olej sam wycieknie.

Filtry w kosiarce spalinowej

Ponieważ na sprawne działanie kosiarek ma duży wpływ filtr, warto przed rozpoczęciem zimy dokładnie go oczyścić. Pozwoli to przywrócić efektywny poziom spalania paliwa, gwarantując czystość całego układu. Filtry papierowe czyścimy ręcznie, na sucho. Filtry gąbkowe można wypłukać w wodzie z mydłem i zamontować ponownie po ich wyschnięciu. Jeśli filtr jest eksploatowany zbyt długo, warto pomyśleć nad zakupem nowego.

Konserwacja i ostrzenie noży tnących

Ostatnim zadaniem wartym realizacji jest naostrzenie noży tnących. W tym celu należy je zdemontować (np. odkręcić śrubę mocującą), a następnie naostrzyć ręcznie korzystając z pilnika lub szlifierki. Po zakończonym ostrzeniu warto też przeprowadzić wyważenie ostrzy.

Przechowywanie

Po zrealizowaniu powyższych prac można umieścić kosiarkę w zamykanym, wodoodpornym pokrowcu, gdzie spędzi bezpiecznie zimowe miesiące. Należy przechowywać ją w zamkniętym, zadaszonym miejscu, gdzie nie będzie narażona na kontakt ze śniegiem, kurzem lub innymi zabrudzeniami.