Gdynia, Al. Zwycięstwa 162|Gdańsk, ul. Jabłoniowa 54A info@hondagdynia.pl|info@hondagdansk.pl

Jaki agregat prądotwórczy do awaryjnego zasilania domu? - Maszyny Honda

agregat-domowy

Agregat to urządzenie samodzielnie wytwarzające prąd, wykorzystywany do zasilania sprzętów elektrycznych. Może być stosowany w domach mieszkalnych i letniskowych, jako dodatkowe źródło zasilania. Gdy dochodzi do awarii w sieci lokalnej, wówczas agregat będzie bezpiecznym i stabilnym źródłem energii elektrycznej. Dzięki jego obecności wszystkie urządzenia i układy zasilane na prąd mogą pracować bez przerwy. Poniżej przybliżamy temat agregatów dedykowanych do wykorzystania w domach prywatnych. Podpowiadamy jakimi parametrami technicznymi powinny się odznaczać oraz jakie rodzaje tych urządzeń można znaleźć w ofercie specjalistycznych sklepów. 

Najważniejsze parametry agregatów domowych

Moc agregatu to pierwszy istotny parametr, oznaczający zdolność urządzenia do wytwarzania energii. Jest podawany w kW. Docelową moc należy ustalić w oparciu o sprzęty wykorzystywane w danym gospodarstwie domowym. Agregat powinien mieć moc większą niż suma wszystkich zasilanych za jego pomocą urządzeń. 

Faza i napięcie to kolejne ważne parametry. Agregaty jednofazowe dedykowane są do stosowania w niewielkich domach, w których napięcie wynosi 230V. Nadają się także do zasilania silników elektrycznych jednofazowych oraz systemów ogrzewania elektrycznego. Urządzenia trójfazowe warto wybierać do domów o większej powierzchni, w których występuje napięcie o wartości 230V i 400V (fazowe i międzyfazowe). Generatory takie mogą obsługiwać bardziej wymagające sprzęty – takie jak płyty indukcyjne. 

Rodzaj zasilania to istotna kwestia użytkowa. Agregaty mogą posiadać napęd benzynowy w formie silnika dwusuwowego lub czterosuwowego. Warto w czasie zakupów zwrócić uwagę na zużycie paliwa oraz głośność pracy. Odmienny typ zasilania posiadają agregaty z silnikami diesla. Są bardziej ekonomiczne niż ich benzynowe odpowiedniki. Trzecią grupę tworzą agregaty zasilane na gaz. Zużywają największe ilości paliwa, ale zarazem są najtańsze. 

Z zasilaniem wiąże się także inna kwestia praktyczna, jaką jest objętość zbiornika na paliwo. Im będzie on większy, tym dłuższy będzie spodziewany czas pracy urządzenia. Generatory z niewielkimi zbiornikami warto wybierać wyłącznie do zasilania domków letniskowych, altanek i działek rekreacyjnych. 

Warto też zwrócić uwagę na obecność systemów stabilizujących napięcie. Jest to istotne w przypadku tych osób, które pragną wykorzystać agregat do zasilania odbiorników czułych – takich jak telewizory, laptopy, systemy nagłośnieniowe. Ponieważ muszą być zasilane w sposób ciągły, najlepiej wykorzystać w tym celu agregat gwarantujący pełną stabilność napięcia. 

Emitowane hałasy to ostatnia istotna sprawa, o której pragniemy wspomnieć. Warto zainwestować w urządzenia pracujące cicho, wyposażone w dźwiękoszczelną obudowę lub specjalne systemy antywibracyjne. Standardowy agregat średniej wielkości emituje hałas na poziomie 80-90 db. Urządzenia wyciszone gwarantują pracę na poziomie zaledwie 50-60 db.