Gdynia, Al. Zwycięstwa 162|Gdańsk, ul. Jabłoniowa 54A info@hondagdynia.pl|info@hondagdansk.pl

Kosiarka akumulatorowa czy spalinowa - różnice - Maszyny Honda

kosiarka

Jedną z najważniejszych spraw w czasie zakupu kosiarki jest ustalenie sposobu jej zasilania. Najczęściej wybór pada na kosiarki akumulatorowe lub spalinowe, których rozmaite warianty znajdziemy w ofercie sklepów ogrodniczych. Warto dopasować je do własnych oczekiwań, potrzeb wynikających z rozmiaru i specyfiki trawnika oraz zamierzonej częstotliwości wykorzystania. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze korzyści płynące z wyboru konkretnego typu kosiarki oraz podpowiadamy, kiedy wybór modeli akumulatorowych okaże się właściwy, a kiedy warto zrezygnować na korzyść wariantów spalinowych.

Kosiarki akumulatorowa – dla kogo i dla-czego?

Kosiarki akumulatorowe napędza są energią elektryczną przechowywaną w baterii, którą należy regularnie ładować. W trakcie koszenia ulega ona rozładowaniu, co należy mieć na uwadze w czasie planowania prac ogrodniczych. Czas ładowania akumulatora, podobnie jak czas jego pracy, różni się w poszczególnych modelach i może wynosić nawet kilka-kilkanaście godzin.

Wykorzystanie kosiarek akumulatorowych niesie z sobą istotne korzyści skłaniające coraz więcej osób do ich zakupu. Są to kosiarki przeznaczone do pracy na różnego rozmiaru powierzchni, także w ogrodach i parkach o naprawdę sporym metrażu. W trakcie pracy kosiarka nie emituje niezdrowych spalin, jest w pełni bezpieczna oraz łatwa w sterowaniu.

Do głównych minusów kosiarek akumulatorowych należy obniżona sprawność w obcinaniu trawy wysokiej i gęstej. Przeciętny model kosiarki akumulatorowej będzie miał niższą moc niż ich spalinowe odpowiedniki. Tym samym może też napotkać problemy w przypadku trawników zachwaszczonych i zaniedbanych.

Ponadto należy pamiętać, że im dłużej korzystamy z kosiarki, tym bardziej rozładowany będzie jej akumulator. Przygotowując się do zakupu należy więc dokładnie określić swoje zapotrzebowanie, co pozwoli uniknąć nietrafionego wyboru. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup dwóch akumulatorów, które będziemy stosować zamiennie.

Kosiarki spalinowe – największe możliwości w czasie koszenia

Wybór kosiarek spalinowych jest w niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim znajdziemy modele tych urządzeń o zwiększonej mocy, przystosowane do usuwania chwastów i opornych kępek trawy. Kosiarki spalinowe wykorzystują układy napędowe z silnikami dwusuwowymi lub czterosuwowymi. Warto zwrócić uwagę na ten element i wybrać kosiarkę napędzaną odpowiednio benzynową z olejem lub benzyną bezołowiową.

Niewątpliwą zaletą kosiarek spalinowych jest ich przystosowanie do pracy w różnych miejscach i warunkach, bez ograniczenia rozmiarem akumulatora. Zbiornik na paliwo można uzupełniać na bieżąco, bez konieczności urządzania długich postojów. Wystarczy jedynie dopasować rozmiar zbiornika w interesującej nas kosiarce do własnych potrzeb.

Pomimo tych zalet kosiarki spalinowe nie zawsze okazują się wyborem trafionym. W trakcie pracy generują szkodliwe związki trafiające do powietrza, co może dyskwalifikować ich użycie w niektórych miejscach. Ponadto są droższe od ich akumulatorowych modeli, nieco większe i cięższe. To może generować problemy w czasie korzystania z nich na co dzień.