Gdynia, Al. Zwycięstwa 162|Gdańsk, ul. Jabłoniowa 54A info@hondagdynia.pl|info@hondagdansk.pl

Motopompa: Czym jest i do czego służy? - Maszyny Honda

Motopompa - Czym jest i do czego służy

Motopompa to wszechstronne urządzenie, które znajduje zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Dzięki niej prace związane z przepompowywaniem płynów stają się szybsze, łatwiejsze i bardziej efektywne.

Motopompy znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, co wynika z ich wysokiej wydajności i mobilności. Jak działa motopompa? Do czego służy? Gdzie znajduje zastosowanie?

Czym jest motopompa?

Motopompa to urządzenie zbudowane z pompy wirowej i napędzającego ją silnika spalinowego. Służy do przetłaczania i wypompowywania płynów, takich jak woda czysta i zanieczyszczona od źródła do odbiorników. Motopompa honda składa sprawdza się również w przypadku transportu środków chemicznych i innych płynów, z wyłączeniem materiałów ropopochodnych oraz cieczy o temperaturze wyższej niż 60º C.

Dzięki wyposażeniu urządzenia w silnik benzynowy czy dieslowski motopompa jest niezależna od stałych źródeł zasilania, a co za tym idzie bardzo mobilna. To pozwala na jej zastosowanie w różnych miejscach i sytuacjach.

Jak zbudowana jest motopompa?

Większość modeli motopomp jest wyposażona w silniki benzynowe czterosuwowe lub rzadziej dwusuwowe, jednocylindrowe lub wielocylindrowe. W niektórych, większych motopompach zamontowane są silniki napędzane olejem napędowym. Pompy uruchamiane są ręcznie lub za pomocą startera elektronicznego.

Obok silnika i pompy na urządzenie składają się również system ssący i tłoczący, układ chłodzenia, a w przypadku nowoczesnych modeli także panel sterowania. System ssący odpowiada za pobieranie płynu, podczas gdy system tłoczący kieruje go do miejsca docelowego. Dzięki temu pompowane medium jest transportowane z jednego miejsca do drugiego.

Jak w przypadku każdego urządzenia, komponenty motopompy podczas pracy generują ciepło. Układ chłodzenia odbiera energię cieplną i zapewnia optymalną temperaturę komponentów. Do chłodzenia większości z motopomp zazwyczaj wykorzystywane jest powietrze, choć w niektórych, szczególnie starszych modelach motopomp używa się do tego celu wody.

Główne zastosowania motopomp

Motopompy znajdują szerokie zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Do najważniejszych zaliczamy:

  • Rolnictwo

W rolnictwie motopompy są wykorzystywane zarówno do nawadniania pól w sezonie suchym, jak i odwadniania terenów w przypadku nadmiernych opadów czy lokalnych podtopień. 

  • Budownictwo

W budownictwie motopompy stosuje się przede wszystkim do osuszania. Przed rozpoczęciem budowy lub w trakcie prac fundamentowych motopompy są używane do osuszania terenu, umożliwiając bezpieczne i efektywne prowadzenie prac. W sytuacjach, gdy woda gromadzi się w wykopach budowlanych czy piwnicach jest ona usuwana również za pomocą motopomp.

  • Pożarnictwo

W sytuacjach awaryjnych, gdy dostęp do tradycyjnych źródeł wody jest ograniczony, motopompy umożliwiają szybkie i skuteczne dostarczenie wody niezbędnej do gaszenia pożaru.