Gdynia, Al. Zwycięstwa 162|Gdańsk, ul. Jabłoniowa 54A info@hondagdynia.pl|info@hondagdansk.pl

Narzędzia niezbędne w ogródku - Maszyny Honda

narzedzia-do-ogrodu

O pięknym ogrodzie marzy każdy właściciel własnego skrawka ziemi. Ogród może być nie tylko atrakcyjnym wizualnie otoczeniem domu, ale również miejscem na odpoczynek i spotkanie z rodziną i bliskimi. Niezależnie czy w ogrodzie znajdą się kwiaty, krzewy, drzewka, warzywa, czy wyłącznie równo skoszony trawnik – konieczne będzie posiadanie dostępu do konkretnych narzędzi ogrodowych. Poniżej prezentujemy najważniejsze urządzenia, które powinny znaleźć się w posiadaniu każdej osoby pragnącej samodzielnie zagospodarować swój teren zielony.

Najważniejsze narzędzia ręczne w czasie pracy w ogrodzie

Podstawowym elementem wyposażenia są oczywiście narzędzia ręczne, potrzebne w dosłownie każdym ogrodzie. Zestaw jaki warto wybrać będzie się różnił, w zależności od konkretnego ogrodu i jego krajobrazu. Odmiennych narzędzi używamy do przycinania krzewów, odmiennych do spulchniania ziemi, odmiennych do sadzenia cebulek.

Do podstawowych należy łopata oraz szpadel, nieodłączne w czasie wykonywania rabatek kwiatowych oraz grządek z warzywami. Grabie są niezastąpione w usuwaniu zaschniętych liści, skoszonej trawy oraz do wyrównywania terenu na grządkach lub rabatkach. Motyka to narzędzie wielofunkcyjne, pozwalające na przekopanie części ogrodu i spulchnianie ziemi. Do realizacji tego ostatniego zadania można też wykorzystać specjalne spulchniacze, pozwalające na ingerencję w grunt na dużym obszarze.

Narzędzia elektryczne i spalinowe do pracy w ogrodzie

Nieodłącznym elementem wyposażenia ogrodowego jest też kosiarka elektryczna, którą warto dopasować do rozmiaru swojego ogrodu. Coraz częściej w gospodarstwach domowych pojawiają się roboty koszące pracujące w sposób automatyczny.

Ponadto do pielęgnacji ogrodu warto dysponować sekatorami, nożycami, dmuchawami do liści. Dobrym pomysłem może okazać się zakup urządzenia wielofunkcyjnego, zasilanego za pomocą uniwersalnej jednostki napędowej. Urządzenie takie posiada wymienne końcówki, dzięki czemu nadaje się do wykonywania różnych prac – do całorocznej pielęgnacji roślin, troski o trawnik i grunt, sprzątania posesji. Może zastąpić sekator, nożyce, obcinarkę, dmuchawę, glebogryzarkę.

Pilarki oraz piły mogą przydać się w czasie wykonywania licznych ogrodowych prac – ścinania krzewów i gałęzi, usuwania pni lub konarów, a także przygotowywania drewna na opał. Zastosowanie tych urządzeń jest oczywiście o wiele szersze – można za ich pomocą przeprowadzać także prace remontowe i budowlane. Ich obsługa wymaga jednak nieco wprawy i zachowania szczególnej ostrożności.

Do bardziej wymagających ogrodów warto zakupić urządzenia zasilane spalinowo. Nożyce, sekatory oraz kosiarki spalinowe pracują z większą mocą i wydajnością. Pozwala to znacząco skrócić czas potrzebny na wykonanie poszczególnych prac ogrodowych. Wybierając urządzenia spalinowe warto zwrócić uwagę na ich emisyjność i wybrać najbardziej ekologiczne i bezpieczne w użytku modele. W przypadku kosiarek polecamy zwrócić uwagę na modele traktorowe, dedykowane do pracy na największych powierzchniach.